Suplementy – czy warto je brać?

Suplementy diety powstały z myślą o osobach, które mają problem z uzupełnieniem niedoborów cennych składników i witamin w organizmie. Trzeba jednak pamiętać, że są to preparaty farmakologiczne i choć są dostępne bez recepty, trzeba zachować rozwagę przy ich przyjmowaniu.
Kiedy suplementy diety okazują się przydatne? Przede wszystkim w sytuacjach, gdy dieta nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na wszystkie minerały i witaminy, przy leczeniu pooperacyjnym, problemach z przyswajaniem niektórych czynników lub w sytuacjach takich, jak ciąża, intensywne treningi sportowe, spadek odporności. Zawsze powinny być one przyjmowane z rozsądkiem i w odpowiednich dawkach. Należy także dołożyć starań, by źródłem witamin i pierwiastków była codzienna, zdrowa dieta.
Na rynku spotkać można obecnie bardzo różnorodne suplementy diety i wybór optymalnego może być nie lada wyzwaniem. Być może pomocna okaże się wizyta u lekarza, który wskaże, który preparat najlepiej sprawdzi się w przypadku potrzeb pacjenta.